Informacje 

Wsparcie organizowanego wydarzenia:

Zadanie publiczne pn. Wspieranie i upowszechnianie kultury ffizycznej - 4. Organizacja na Mazowszu imprez sportowych i rekreacyjnych o zasięgu ponadpowiatowym , wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, promujących w województwie kulturę fizyczną i osiągnięcia sportowe regionu.) Dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

18 maja 2023

Biegacze w Markach ponownie upamiętnili Sprawiedliwą wśród Narodów Świata 
– za nami II Bieg Pamięci Matki Matyldy Getter

13 maja w podwarszawskich Markach odbyła się druga edycja Biegu Pamięci Matki Matyldy Getter. Wydarzenie było połączone z piknikiem edukacyjno-historycznym, w ramach którego wystąpił zespół Małe TGD. Liczba uczestników przekroczyła 1700 osób.

 

W mareckim kompleksie edukacyjnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – zgromadzenia zakonnego, którego członkinią i przełożoną była Matylda Getter – w pięciu kategoriach wiekowych, od przedszkolaków po dorosłych, rywalizowano na trasach o długości od 150 m do 5 km. Jak podkreślają współorganizatorzy, a jednocześnie licznie reprezentowani na trasach członkowie grupy Markowi Biegacze, impreza od strony sportowej stała się cennym punktem w biegowym kalendarzu Miasta Marki i była doskonałą okazją do rodzinnego, aktywnego spędzenia dnia.

 

Szacuje się, że bohaterska Matka Getter we współpracy z całym zgromadzeniem i ludźmi dobrej woli uratowała w czasie II wojny światowej tysiące dzieci (w tym dzieci żydowskich) narażając swoje życie, za co została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. “To dla nas ważne, że pamięć o naszej bohaterce, którą warszawiacy nazywali po prostu Matusią, jest dzięki biegowi coraz bardziej żywa. To ona zakładała naszą pierwszą międzywojenną placówkę w Pustelniku – miejscu, w którym do dziś funkcjonujemy jako zgromadzenie na mapie Marek i gdzie możemy co roku spędzać ten szczególny dzień, upamiętniając Matkę Matyldę” – powiedziała s. Zofia Pliszka, prezes Fundacji Filii Dei, głównego organizatora biegu i pikniku.

 

W czasie pikniku można było m.in. wziąć udział w grze historycznej, loterii fantowej, dziecięcej strefie zabaw i warsztatów, rozgrywkach sportowych czy obejrzeć film “Matusia” o Matce Getter zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Całość zwieńczył koncert zespołu Małe TGD oraz Msza Święta. Jak podkreślali uczestnicy pikniku, trudno było się nudzić. Duża liczba stoisk i atrakcji sprawiła, że była to doskonała okazja do wartościowego spędzenia soboty w klimacie sportowym, ale też edukacyjno-patriotycznym. Jak informują organizatorzy, w biegu i pikniku wzięło udział ponad 1700 osób.

 

II Bieg Pamięci Matki Matyldy Getter był objęty patronatem honorowym biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz miejscowych władz samorządowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Social media

Adres Fundacji

Ulica Kasztanowa 21

05-270 Marki

telefon: +48 22 78 11 030