Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filii Dei i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

 

Projekt "Bo na ziemi być Polakiem - to żyć Bosko i szlachetnie"  Zadanie finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

(sala posiada 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych, prosimy o zgłaszanie potrzeb dostępności: kontakt@filiidei.pl)

 

Rezerwacja miejsc 7 XI 22, g. 19: KLIKNIJ

27 października 2022

KONCERT w Markach, 11 listopada 2022

11 muzycznych obrazów

Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: – Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń! 

 

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić „Białych” z „Czerwonymi” i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. – Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem –dodaje Włodkowski. – Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom… A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, bardzo blisko przyjaźnił się z Juliuszem Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny naszego patrona – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat działają w Markach i w czasie wojny ratowały tu dzieci żydowskie. Z tej okazji w poniedziałek 7 listopada 2022 o g. 19 w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym przy ul. Wspólnej 40/42 odbędzie się wykonanie utworu napisanego specjalnie na tę okazję „Mówiono o Nim, że przegrał” z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

 

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej…

– Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił dzieło, które trwa do dziś – mówi Bartłomiej Włodkowski. – W urokliwym pałacyku Bogusławskiego przy ulicy Żelaznej ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 prowadzi w całej Warszawie i okolicach działalność na rzecz najmłodszych i ubogich. Od dwudziestolecia międzywojennego jest także w Markach. A dom przy przy ulicy Kasztanowej odegrał ważną rolę w dziejach miasta.

Social media

Adres Fundacji

Ulica Kasztanowa 21

05-270 Marki

telefon: +48 22 78 11 030