Poniedziałek - Radość ze wspólnego spotkania, zabawy integracyjne z zastosowaniem elementów pedagogiki cyrku i wykorzystaniem niektórych cyrkowych rekwizytów. Podczas zabaw dzieci poznawały rzuty żonglerskie; uczyły się
żonglować 2 piłeczkami, chustkami, próbowały rozkręcać talerzyki na tyczkach, bawiły się chustą i taśmą animacyjną. Dbaliśmy też o to, by mogły spędzać czas na świeżym powietrzu na naszym parkowo-leśnym terenie, gdzie organizowane były zabawy sportowe i gry terenowe. W południe obejrzeliśmy spektakl pt.” Księżniczka i rycerz” w wykonaniu aktorów Teatru Dobrego Serca. Potem odbyły się warsztaty bajkowo-teatralne, podczas których dzieci zapoznały się z „Zimową bajką”, którą omówiły zwracając uwagę na przesłanie jakie zawiera
a następnie odtworzyły jej treść w mini inscenizacji. Po południu dzieci przygotowały sałatkę owocową, którą zjadły z wielkim apetytem na podwieczorek a następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których ozdabiały torebki ekologiczne, które potem mogły wziąć do domu.


Wtorek – Przed południem odbywały się zabawy sportowe i warsztaty przyrodnicze ze zwierzętami. Dzieci miały okazję „na żywo” spotkać małe wesołe pieski rasy shih tzu, kota syberyjskiego, chomika, królika, myszki, jeża pigmejskiego a nawet świerszcze. To spotkanie z żywymi zwierzętami dały dzieciom wiele radości, tym bardziej, że mogły je dotknąć, pogłaskać, uczesać czy wziąć na ręce. Po obiedzie był czas na zabawę z bańkami mydlanymi. Wiele frajdy doświadczyły dzieci podczas zamykania w mega bańce mydlanej ale chyba jeszcze większej, gdy samodzielnie przygotowywały płyn do baniek, robiły bańkowe tunele i chmury baniek. Dodatkową atrakcją dla dzieci było to, że zabawa bańkami odbywała się na dworze. Tego dnia odbyły się również warsztaty bajkowo-teatralne, gry stolikowe-planszówki a na zajęciach plastycznych powstawały piękne zimowe krajobrazy z wykorzystaniem brokatu oraz kół orgiami. Na podwieczorek dzieci przygotowały pyszny sok z owoców a do tego zjadły polukrowane przez siebie pierniki.

 

We środę odwiedził nas Gość specjalny – góral ze Szczyrku, przedstawiciel Folk Kapeli „Góralska Gora”, który przeniósł nas w górskie klimaty. Przywiózł ze sobą mnóstwo instrumentów: piszczałki, róg, okarynę, skrzypce i akordeon. Razem z artystą wspólnie kolędowaliśmy przy dźwiękach jego instrumentów. Gość z gór zaprezentował nam również prawdziwy strój góralski – męski i damski omawiając wszystkie jego elementy. Skoro jest Kapela – muszą być i tańce. Góralska nuta porwała wszystkich do tańca. 
Na ten dzień zaplanowane było też „dobre kino”- seans filmowy ale… nie odbył się, ponieważ w nocy napadało dużo śniegu; uznaliśmy więc, że lepiej ten dzień spędzić na powietrzu. Radości dzieci nie da się opisać, to trzeba było zobaczyć! To było istne śnieżne szaleństwo. Nasz piękny pagórkowato-leśny sprzyja zabawom na śniegu. Dzieci zjeżdżały na sankach, lepiły śniegowe rzeźby, robiły w śniegu „orzełki” i „aniołki”, brały udział w zabawach sportowych. Po obiedzie – zabawy integracyjne (cyrkowe), po nich wspaniałe warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały piękne świece żelowe z różnymi dodatkami i w różnych kolorach. Swoje dzieła zabrały oczywiście do domu. 

 

W kolejnym dniu naszego „zimowiska” kontynuujemy zdrowy i aktywny styl życia. Po porannej integracji i „spotkaniu ze Słowem” dzieci wzięły udział w warsztatach sensoryczno-kulinarnych, podczas których nie tylko poszerzały swoją wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia na przykładzie piramidy żywieniowej ale tez pod okiem instruktora wykonały pyszne i zdrowe szyszki z orzeszków ziemnych, daktyli, kakao i prażonego orkiszu. Wszystko to w myśl zasady: „Zdrowo jemy i zdrowo rośniemy”. Po takich pysznościach warto się poruszać, toteż półkoloniści wzięli udział w zajęciach i zabawach sportowych. Po obiedzie, wykorzystując przyrodnicze walory terenu przy naszej szkole dzieci wzięły udział w grze plenerowej: „Poszukiwanie zaginionego skarbu”. Aby odnaleźć skarb, trzeba było wpierw odszyfrować mapę. Udało się! Po udanej akcji poszukiwawczej czas na małe „co nieco”. Wspólnie więc w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu przygotowaliśmy ognisko i każdy dla siebie piekł kiełbaskę i jabłka. Smakowało wybornie więc apetyty wszystkim dopisywały.


Piątek to ostatni dzień naszych zimowych półkolonii. Przed południem dzieci uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich „Cyfrowi badacze pszczół”, podczas których dowiadywały się wielu ciekawych rzeczy, m.in. jak pszczoły przeżywają zimę, co się dzieje w ulu oraz poznały wiele ciekawostek z życia tych i innych owadów. Udały się też na poszukiwanie miejsc, w których mogły ukryć się owady dla przetrwania zimy. Nasze odkrycia fotografowała pani prowadząca warsztaty. Po obiedzie odbyły się warsztaty modelowania baloników. Dzieci uczyły się wiązać balony, tworzyły proste, 1-elementowe figury a niektórzy nawet bardziej złożone konstrukcje z balonów. Tego dnia półkoloniści zajmowali się też kodowaniem na planszy, wspólnie odwzorowując kody z kolorowych kubeczków a nawet programując drogę dla ozobotów. Korzystając z pięknej, śnieżnej aury bawiły się na powietrzu jeżdżąc na sankach, lepiąc
bałwany i inne śniegowe rzeźby. Kilka dni spędzonych wspólnie dało dzieciom wiele radości. Od razu dopytywały kiedy odbędą się następne takie półkolonie.

 

Nie byłoby tylu atrakcji gdyby nie życzliwość Powiatu Wołomińskiego, który znacząco przyczynił się do tego, by w dobie pandemii można było takie półkolonie zorganizować i uświetnić wieloma atrakcjami oraz wywołać tyle radości
na twarzach dzieci.

 

 

DZIĘKUJEMY! I Już teraz zapraszamy do śledzenia nas na FB, gdzie będziemy zapraszać na wakacyjne kolonie lub półkolonie!

18 stycznia 2021

ZDROWO i AKTYWNIE - zima w mieście 2021

W dniach 11-15.01.2021r odbywały się półkolonie – „Zima w mieście. Wzięły w nich udział dzieci z kl.I-IV z Powiatu Wołomińskiego i Diecezji
warszawsko-praskiej. 


„Zdrowo i aktywnie”- to hasło przewodnie naszych tegorocznych zimowych półkolonii i właśnie w taki sposób staraliśmy się zaplanować dzieciom każdy dzień. Każdego dnia mieliśmy też krótkie spotkanie ze Słowem Bożym, podczas którego odkrywaliśmy miłość Bożą względem każdego człowieka.  Ileż radości ze spotkania z kolegami i koleżankami w realnej a nie tylko wirtualnej rzeczywistości widzieliśmy na twarzach dzieci!

 

Social media

Adres Fundacji

Ulica Kasztanowa 21

05-270 Marki

telefon: +48 22 78 11 030